Brush lettering – kreatywna kaligrafia dla każdego!

Posted in Bez kategorii, Inspiracje, Nauka, Planery, Uncategorized
on wrzesień 16, 2020
Brush lettering Devangari Art

Brush lettering to nowoczesna kaligrafia, która jest dla mnie idealnym sposobem na odmóżdżenie od pisania. Sprawdź, jak to się stało, że zainteresowałam się brush letteringiem, w jaki sposób ćwiczę w wolnych chwilach swoje pismo i z jakich produktów do brush letteringu korzystam. 

Zacznę od tego, że wiele osób zawsze mi mówiło, że mam ładny charakter pisma, który jest czytelny. Pismo zawsze ćwiczyłam regularnie, tworząc notatki, które pomagały mi łatwiej przyswajać wiedzę. Nawet teraz je robię, gdy uczę się z kursów i wtedy, gdy muszę uporządkować informacje, rozpisać strategię dla siebie czy klientów na kolejne miesiące. W taki też sposób łatwiej mi zapamiętać wszelkie informacje.  

 

Pierwszy raz… z brush letteringiem i alfabetami

 

Brush lettering tak naprawdę poznałam wtedy, gdy zainteresowałam się pięknym liternictwem kilka lat temu, które widziałam w bullet journalach na Instagramie. 

Ładne litery w pięknym notesie robiły na mnie tak duże wrażenie, że postanowiłam, że też spróbuję i się tego nauczę, choć nie było to łatwe. Na rynku wtedy nie było tzw. pomocy, które ułatwiłby naukę, ale że jestem samoukiem we wszystkim, to podjęłam wyzwanie! Ćwiczyłam głównie przy pomocy alfabetów znalezionych w sieci, ale nigdy w życiu bym nie wpadła na to, że po jakimś czasie, ktoś stworzy do tego specjalny notes, który tę naukę usprawni, a nawet specjalne przydasie! 

Jak zacząć naukę brush letteringu krok po kroku?

Brush lettering z Devangari Art

Ja naukę brush letteringu zaczynałam w bardzo prosty sposób. Znalazłam w sieci grafikę z alfabetem kaligrafii i patrzyłam na litery w jaki sposób są ułożone, gdzie są pogrubienia i próbowałam stworzyć swoje przez odwzorowanie. Dodam, że nie miałam wtedy odpowiednich pisaków, notesu czy wiedzy, jak to robić poprawnie. 

Próbowałam za pomocą czarnych cienkopisów Sigmy (do kupienia w Macro), ale każdą literę musiałam poprawiać kilka razy i było to nieco męczące. Wtedy też nie wiedziałam o istnieniu czegoś takiego jak brushpeny. Wcześniej szczególnie nie wiedziałam o tych, które polecam teraz w kilku akapitach poniżej. Po pewnym czasie doszłam do wniosku, że jednak o wiele lepszym sposobem jest nauka w specjalnym notesie przeznaczonym do takiej kaligrafii, czyli brush letteringu. 

Brush lettering z Devangari Art

Notes do brush letteringu, czyli nauki liternictwa od Devangari Art to strzał w dziesiątkę! Dlaczego? Przede wszystkim ćwiczeń w nim jest bardzo dużo, dlatego wystarczy tylko zaplanować kilka wolnych wieczorów na ćwiczenia, zaopatrzyć się w pisaki do brushletteringu i ćwiczyć! Kaligrafia w bullet journal to jest coś, co uwielbiam! 

Przydasie do brush letteringu – z czego korzystam do nauki ładnego pisma? 

Nie da się ukryć, że mam słabość do dobrych brushpenów, których używam głównie w pracy i do nauki z różnych kursów, a także planowania zadań w moim bullet journalu.

Głównie korzystam z brushpenów Koi marki Sakura. Mają świetne kolory, bardzo przystępne ceny i są świetne w użytkowaniu. Można za ich pomocą stworzyć naprawdę ciekawe i kreatywne nagłówki w bullet journalu! W dodatku są rewelacyjne w użyciu do takich luźnych notatek i nie wyobrażam sobie lepszych brushpenów na ten moment. 

Brushpeny do nauki brushletteringu Tombow Fudenosuke z końcówką miękką i twardą

Brush lettering z Devangari Art

Długo szukałam „klasycznych” brushpenów, które spełnią moje oczekiwania i pomogą mi w nauce pięknego liternictwa. Brushpeny Tombow Fudenosuke z Sakury od Devangari Art z miękką i twardą końcówką nie tylko mi w tym pomogły, ale ułatwiły mi również regularne przygotowanie nagłówków w moim bullet journalu! 

Miękka i twarda końcówka w tych pisakach sprawia, że bez problemu można stworzyć idealnie wycieniowane litery, co oszczędza czas i jest po prostu przyjemnym treningiem! O tym, jakie to wielkie ułatwienie chyba nie muszę pisać? 🙂 

Zeszyt ćwiczeń do brush letteringu od Devangari Art

Brush lettering z Devangari Art

Brush lettering z Devangari Art

Jeśli interesuje Was kaligrafia w bullet journalu, to zeszyt ćwiczeń do brushletteringu będzie idealnym notesem, który ułatwi naukę!

Pamiętacie naukę szlaczków w przedszkolu? W środku notes do brush letteringu wygląda bardzo podobnie, bo ma specjalne linie, których trzeba się trzymać, aby uzyskać pożądany efekt. To, co mi się w tym notesie podoba to również to, że przy każdej literze są malutkie cyfry wskazujące kierunek operowania brushpenem. 

Kolejną kwestią jest to, że znajdziecie w nim bardzo dużo ćwiczeń, co pozwala naprawdę na mnóstwo zabawy i kreatywnej nauki. Nauczycie się też, jak pisać kaligraficznie nazwy dni tygodnia, miesięcy, co jest bardzo przydatne, żeby prowadzić ładne, estetyczne bujo. 

Brushpeny Koi marki Sakura – piękno pastelowych kolorów

Mam fioła na punkcie pięknych przydasi papierniczych i nigdy nie odmówię sobie zakupu kolejnych brushpenów. Ostatnio moja kolekcj powiększyła się o kilka kolorów. Tak jak pisałam powyżej lubię je za to, że są bardzo wydajne; mają śliczne kolory i mają szerokie zastosowanie (stosuję je nie tylko do nauki brush letteringu, ale i notatek!) 

Farby akwarelowe złote od Kuretake Gansai Tambi

To takie moje bardziej scrapbookingowe must have, ale stosuję te farby również do kaligrafii przy użyciu wodnego pisaka Pentel i jeszcze nigdy nie byłam pod takim wrażeniem pigmentacji farb i możliwości! Również bardzo je polecam wszystkim, którym zależy na estetyce rozkładówek w bullet journalu i pięknej kaligrafii.  

———

Wpis powstał we współpracy z marką Devangari Art. 

Historie autentyczne #23

To Ci się może spodobać! :)

Przejdź do paska narzędzi