Bob McDonnell – freelancer radzi: Nie rozpraszaj się! Skup się na celu! {część 5}

Posted on październik 4, 2016

Ile razy dziennie łapiesz się na tym, że masz do wykonania jakieś zadanie, ale wybija Cię z rytmu pracy jakaś pierdoła? Też to znam! Przechodzi to na pewno każdy freelancer. Kiedyś nawet przeprowadziłam mały eksperyment wykorzystując do tego moją metodę karteczkową. Kiedyś pracowałam z Facebookiem w drugiej zakładce mojej przeglądarki. Brzmi znajomo?

Wyłącz Facebooka i skup się na tym, co najważniejsze… dla Ciebie!

Prawda jest taka, że nie da się pracować, gdy coś Cię rozprasza.  Kontynuując eksperyment, pewnego dnia wyłączyłam Facebooka, rozpisałam sobie plan pracy na karteczkach (metoda karteczkowa) z podziałem na szacunkowy czas wykonania zadań i wykorzystując metodę planowania zwaną jako bullet journal – zaczęłam działać. Pracowałam przez kilka godzin, z jedną, bardzo krótką przerwą i nie mogłam uwierzyć, ile tego dnia zrobiłam! Nie muszę chyba pisać, że to ogromna satysfakcja? Efekty tego eksperymentu pamiętam do dzisiaj i nadal wykorzystuję taką metodę auto motywacji w swoim biznesie. Zrezygnowałam z rzeczy, które przestały być dla mnie ważne i wybrałam priorytety. Uwielbiam pisać i chcę robić to najczęściej jak to tylko możliwe. Nie rozpraszam się. Skupiam się na celu, a Ty?

Bob McDonnell – Niezależny pisarz i pracowity freelancer

Bob uważa, że rutyna w pracy freelancera to pewien oksymoron. Kiedyś pracował jako uznany mówca, dziś woli pisać. Wyróżnia się szczególnymi osiągnięciami, na przykład tworzył dla Hewlett-Packard i współpracował z organizacjami non-profit, a nawet amerykańskimi uczelniami. Posiada ponad 40-letnie doświadczenie w pisaniu tekstów na zamówienie (i nie tylko). Jego codzienność jest podobna do mojej – tworzy artykuły, newsy, recenzje, teksty do newsletterów. Jednym słowem oddycha pisaniem i żyje tym także po godzinach. Czyste wariactwo 🙂 W pracy freelancera zawsze znajdzie się jakieś pilne zadanie do wykonania natychmiast np. opłacenie rachunków, żeby zdążyć z terminem na czas albo wysłanie faktury do klienta za zamówione usługi. Nie wierzcie więc w bajki, że pisarze tylko piszą, bo tak naprawdę są ludźmi od wszystkiego – zajmują się księgowością, marketingiem, sprzedażą i jednocześnie muszą się nieźle nagimnastykować mózgowo (uwielbiam to określenie!), żeby wszystko grało jak należy 🙂

Pisz jak czujesz i pozbądź się blokad

Nie ma nic gorszego dla wszystkich pisarzy, copywriterów i innych freelancerów pracujących ze słowem niż twórcze blokady. Są okropne i trudne do wypędzenia. Aby rozwijać swoją kreatywność – trzeba też czasem od niej odpocząć, a gdy już odpoczniemy spróbować czegoś nowego. Poniżej przedstawiam Ci krótkie video i małą ściągę ze sposobami, które pomogą Ci zadbać o swoją kreatywność.

33_ways_to_stay_creative

Przejdź do paska narzędzi