Historia autentyczna #12: Czy rekrutacja może być pasją?

Posted in Historie Autentyczne, Inspiracje
on grudzień 9, 2017
Historia autentyczna #12

Dziś na blogu kolejna historia autentyczna. O swojej drodze zawodowej, marzeniach, trudnościach opowie Wam Ania Bąk, która jest zawodową rekruterką. Zapraszam do zapoznania się z jej historią.

Historia autentyczna #12: rekrutacja w branży IT i blogowanie

Cześć. Jestem Ania, mam słabość do pięknych artykułów biurowych, uwielbiam ciepłe skarpety i zapach świeżego chleba 🙂 No i ćpam wiedzę – odkryłam, że chcę się nią dzielić z innymi, więc teraz wcielam to w życie. 

Jestem psychologiem, zawodowo od 7 lat zajmuję się rekrutacją w branży IT. Od końca 2016 prowadzę bloga Dobra Rekruterka, na którym wspieram kandydatów i organizacje w budowaniu dobrych doświadczeń rekrutacyjnych. Wierzę, że warto. 

Dodatkowo kocham pisać i w 2015 roku sobie o tym przypomniałam 😉 Ukończyłam Szkołę Pisania Powieści i założyłam drugi blog (AnnaBakpisze), na którym gromadzę wskazówki dotyczące tego, jak pracować nad pisaniem i czerpać z tego radość, niezależnie od efektów 😉

Obecnie blogi trochę kuleją, bo piszę doktorat z psychologii tańca. Szukam w nim odpowiedzi na pytanie dlaczego „zwykłe” kobiety tańczą – po pracy czy uczelni spędzają swój wolny czas na sali, a później występują na scenie.

Jak wyglądała Twoja droga zawodowa?

Od początku studiów wiedziałam, że interesuje mnie HR i rekrutacja, więc angażowałam się w wiele projektów z tego zakresu i tuż po ukończeniu uniwersytetu dostałam pracę w dużej firmie z branży IT. Na przestrzeni lat miałam szansę przeczytać ponad 13 tysięcy CV i szybko odkryłam, że mam rekruterską duszę, a właściwe dopasowanie kandydata do firmy i stanowiska strasznie mnie kręci. 

W trakcie pracy spotykałam masę fajnych i zdolnych osób, które nie umiały właściwie przedstawić swoich kompetencji, a ja nie zawsze mogłam być ich ambasadorką i przez to odpadały z procesu. Dobra Rekruterka to odpowiedź na lukę w wiedzy kandydatów i pracodawców oraz mój mały „megafon”, przez który mogę szerzej dzielić się wiedzą i doświadczeniem.

Jak wyglądała Twoja historia autentyczna, czyli droga do spełnienia marzeń o pisaniu? 

Zaczęło się od imienia. A właściwie od książki „Ania z Zielonego Wzgórza”, która w młodości urzekła moją mamę. Ona kocha książki, więc wrażliwość na słowa mam w genach. Pisałam w czasach szkolnych, nawet wygrałam kilka konkursów, ale później przyszły studia i życie, a ja całkiem zapomniałam o pisaniu. Dopiero w 2015 roku, po dziesięciu latach przerwy, wzięłam udział w Kawiarni Literackiej Krzysi Bezubik i pasja wróciła. Od tego czasu ukończyłam dwa duże kursy pisania oraz kilka mniejszych warsztatów i wciąż szukam nowych okazji do rozwoju.

W tych poszukiwaniach jestem dość bezobciachowa – pcham się wszędzie, gdzie spotkam pasjonatów słowa. Wierzę bowiem mocno, że to pisanie wybrało mnie. Choć nie mam jeszcze wielkiego doświadczenia, ufam mojemu pisaniu. Ufam, że ono wie kogo wybrało.

Co było dla Ciebie najtrudniejszym wyzwaniem? 

Najtrudniej było opublikować blog. Moja perfekcjonistyczna natura sprawiła, że sześć miesięcy dłubałam stronę Dobrej Rekruterki i wciąż miałam opory. Miałam wiedzę, pełno pomysłów i stałam w miejscu. Dopiero na jednym z warsztatów obiecałam, że pokażę blog światu, gdy będzie miał pięć notek. No i odwrotu nie było. Pod wpływem impulsu w dwa dni założyłam też AnnaBąkpisze 😉 Dlatego obie strony obchodzą urodziny w ostępie dwóch dni!

Dobra Rekruterka to połączenie jakości współpracy z dbałością o korzyści (dobro!) dla wszystkich stron procesu. No i szpilka w perfekcjonizm, bo „dobra” to nie „idealna” 😉

AnnaBąkpisze to przestrzeń na wszystko, co związane ze słowami, a któż to wie, co ja będę jeszcze pisać? 😉

Co jest dla Ciebie najtrudniejsze w rekrutacji? Co jest najlepsze w Twojej codziennej pracy? Czy taka praca, którą teraz wykonujesz daje Ci spełnienie zawodowe?

Największym wyzwaniem w rekrutacji jest dla mnie praca z managerami – to oni podejmują ostateczne decyzje i to od ich przekonań, otwartości, czasu i odwagi zależy wiele elementów procesu. Wielu managerów szuka idealnego kandydata za optymalną stawkę, a tak się nie da. Idealny kandydat to ten, który właśnie odchodzi ze stanowiska. Za problematyczne uważam też trendy „diversity”, gdzie w skrajnych przypadkach kluczowa staje się np. płeć kandydata a nie to, co umie.

Zdecydowanie jestem za rekrutacją opartą na kompetencjach.

W mojej pracy najlepsze chwile to te, gdy w oparciu o intuicję idealnie zgram managera i kandydata, którego profil wyglądał na daleki od ideału. A później manager wraca i prosi o „jeszcze jedną taką perełkę”. Uwielbiam też pracę z moim zespołem, wspólne wsparcie, dyskusje i żarty – wiele się od nich uczę każdego dnia! Moja praca to nieustanne wyzwania, więc wciąż się rozwijam, obecnie mocno angażuję się w prace nad narzędziami i procesem rekrutacji. No i liczę na to, że w końcu nauczę się programować 😉

Jakie były Twoje oczekiwania związane z biznesem, prowadzeniem bloga?

Dobra Rekruterka to miejsce, gdzie gromadzę odpowiedzi na pytania, które słyszę najczęściej: jak ma wyglądać CV, czy ktoś czyta listy motywacyjne i czy warto chodzić na targi pracy. Dzięki blogowi mogę kandydatów odsyłać w jedno miejsce, gdzie zawsze znajdą pomoc. Sprawdzam też, czy wiedza, którą mam, przydaje się innym i może w przyszłości będzie to sposób na dywersyfikację finansów.

AnnaBąkpisze to miejsce, które ma inspirować i przytulać słowami. Zachęcać do wyrażania siebie. Ma sprawiać, że Twój dzień jest nieco lepszy. I podobno wychodzi!

Celem na 2017 były dwie notki w miesiącu na każdym blogu. Do połowy roku wyrabiałam 200% normy, ale teraz statystyki lecą 😉

Gdybyś dziś mogła coś zmienić, co to by było?

Wierzę, że rzeczy zdarzają się we właściwym sobie czasie, więc ogólnie nic bym nie zmieniała. Może tylko zaczęłabym blogowanie wcześniej i już po pierwszej notce opublikowała stronę – by blog jak najwcześniej pomagał innym. Bo pomysł na działanie i tak się zmieni się (u mnie już się zmienił), więc nie ma na co czekać.

Jakiej rady udzieliłabyś innym kobietom?

Zacznij tam gdzie jesteś, z tym, co masz. I idź małymi krokami, ucząc się nowych rzeczy. To w procesie działania staniesz się tą wersją Ciebie, której trzeba, byś osiągnęła sukces. Od Twoich marzeń dzieli Cię tylko czas i praca, jaką włożysz w ich realizację. Kluczem jest wytrwałość. Pamiętaj, że droga do marzeń to maraton, a dziś wystarczy, że zrobisz tylko pierwszy krok. I zaufasz temu, co będzie.

 Jaki moment wspominasz najtrudniej, a jaki z uśmiechem na twarzy?

Obecnie mam trudny czas, bo z racji prac nad doktoratem zawiesiłam blogowanie. Smutno mi, że nie piszę, ale ten rok to lekcja pokory i cierpliwości.

Z wielkim uśmiechem wspominam chwilę, gdy moja Pani Profesor (promotorka) powiedziała, że przeczytała oba blogi i wszystko jej się podoba poza fragmentem, gdzie moja postać z książki przeklina. Serce rozgrzała mi także informacja, że ktoś trafił na mój blog po haśle z Google „jestem pisarką”.

Mam takich małych skrawków wiele, bo zbieram każdy pozytywny sygnał do specjalnego folderu „Positive Box”. Wiem, że naturalnie lepiej pamiętamy rzeczy negatywne, więc trzeba świadomie tworzyć archiwum dobrej energii. A później zaglądać do niego w chwilach kryzysu. Pomaga!

 Jakie są Twoje sposoby na odpoczynek od pracy?

Czytanie – zawsze i wszędzie! Właśnie skończyłam „Ścieżki Północy” R. Flanagana i czytam „Opowieść Podręcznej” M. Atwood (BARDZO polecam!). Jestem wielką fanką bibliotek, korzystam z nich nałogowo.

Uwielbiam też tańczyć, kiedyś trenowałam taniec orientalny (o nim piszę doktorat), obecnie uczę się salsy. Poza tym oczywiście piszę, a więc przelewam myśli i uczucia na papier, spotykam się też z innymi pisarkami i wtedy czuję, jak fruwa wokół nas kreatywna siła! Często słucham też podczas gotowania lub w drodze do pracy podcastów, to nieskończone źródło inspiracji. Na relaks świetny jest podcast Rachael Kable The Mindful Kind”.


Aniu, bardzo dziękuję Ci za odpowiedzi na moje pytania!

Anię znajdziecie też na Instagramie, gdzie dzieli się skrawkami codzienności.

Historia autentyczna #11
Historia autentyczna #13

To Ci się może spodobać! :)

Przejdź do paska narzędzi