Rysunki-malunki – jak nauczyć się rysować?

Posted in Inspiracje, Rysunki, Uncategorized
on wrzesień 1, 2018
Jak nauczyć się rysować

Nie sądziłam, że po dziesięciu latach przerwy wrócę do rysowania. Nie uważam, żebym miała do tego talent. Jak nauczyć się rysować? – to pytanie, które zadawałam sobie przez wiele lat, bo moich podejść do rysowania było naprawdę sporo, tak samo ze zwątpieniami. Szkicowałam, poprawiałam czarnym rapitografem, wycierałam ślady po ołówku, kombinowałam, wyrzucałam rysunki do kosza w fazie wkurzenia… Aż do momentu, gdy zdałam sobie sprawę, że to hobby wymaga czasu i ćwiczeń, a i tak nie ma pewności czy kiedykolwiek osiągnie się w tym perfekcję. 

Jak nauczyć się rysować?

Rysowałam jak byłam mała – a kto nie? Tak z pewnością mógłby napisać każdy o sobie. Pamiętam, że w dzieciństwie bardzo dużo rysowałam. Zaraz po powrocie z przedszkola, kilka godzin spędzałam przy dużej ławie i kartkach papieru A4 przedartych na dwie połówki. Co wtedy rysowałam – nie pamiętam. Rysowanie stało się moim sposobem na oszukiwanie czasu. Nie lubiłam czekać jako dziecko (byłam zbyt niecierpliwa) na powrót mojego brata ciotecznego z przedszkola, więc rysowałam tak długo, aż zobaczyłam go przez okno jak zamyka furtkę. 

U dziadków miałam swój kącik do rysowania – wielką ławę, mnóstwo kredek i pisaków, a potem taki sam zapragnęłam mieć w domu. Tam też taki kącik miałam pod oknem. Od domu do przedszkola dzieliła mnie tylko ulica, więc gdy udało się czasem zwiać – miałam więcej czasu. 

 

W mojej rodzinie bardzo dużo osób coś malowało: siostra mojego ojca malowała obrazy, które wszyscy podziwiali; mój ojciec po niej próbował malować, ale jego obrazy nie zachwycały; mój brat cioteczny rysował i to on tym rysunkiem mnie zaraził; mój starszy brat bardziej bazgrolił, a potem te bazgroły przenosił do komputera. 

Pamiętam doskonale jak w wieku siedemnastu lat wyjechałam do Wiednia, a zanim pojechałam, ściany mojego pokoju wykleiłam rysunkami. Nie były doskonałe, ale z kilku byłam szczególnie dumna.  W tamtym czasie rysowałam głównie mangi, ale nie brakowało też innych postaci. W tamtych czasach moje rysunki-malunki były czarno-białe, nie używałam farb i nawet do głowy mi nie przyszło, że kiedykolwiek zaprzyjaźnię się z akwarelami! 

Gdy wróciłam, okazało się, że moje rysunki zostały zerwane ze ścian i wyrzucone do kosza. Od tamtego momentu powiedziałam sobie, że kończę z rysowaniem i przez wiele lat nie stworzyłam niczego. 

Rysunki malunki

Jak nauczyć się rysować? Filmy instruktażowe na Youtube i nie tylko!

Od pewnego czasu wróciłam do rysowania, ale wciąż się uczę, próbuję, eksperymentuję. Pamiętam, gdy pewnego wieczoru na jednym z interentowych kursów o malowaniu akwarelami olśniło mnie, jak zrobić galaktyczne tło z wykorzystaniem… soli kuchennej! To odkrycie było dla mnie wielkim szokiem i nie mogłam uwierzyć, że to jest tak prosta sztuczka. 

Tak samo z kolejnymi postępami, które odkrywałam, ucząc się z kanałów na Youtube. Rysunek z górską naturą to moje trzecie podejście, szczególnie do choinek, które jeszcze muszę poćwiczyć. Góry namalowałam dość prosto, za pomocą pędzla o kwadratowej końcówce, podobnie z drzewami. Popełniłam tu błąd: użyłam zbyt dużo wody, przez co straciłam kontrolę nad kolorem, a papier do akwareli nieco się pofalował. Rysunek wykonałam chwilę po tym, jak obejrzałam poniższy film na kanale, którego długość to niecałe 5 minut!

Czego się nauczyłam z filmu?

  • żeby zawsze używać taśmy malarskiej, bo to zabezpieczenie rysunku i sposób na estetyczną, równą ramkę.
  • w malowaniu akwarelami najważniejsze jest kontrolowanie koloru farby i wody. Im mniej wody – tym większa kontrola nad kolorem i odwrotnie: im więcej wody, tym znacznie łatwiej o błędy.
  • trzeba malować tylko na papierze akwarelowym, przeznaczonym do takich farb, bo inny się nie nadaje.
  • w jaki sposób robić odbicia np. drzew na jeziorze.
  • jak malować drzewa, krzewy, góry i skały przy pomocy dwóch pędzli o różnych końcówkach. 

Chciałabym kiedyś malować wystarczająco dobrze, aby w mojej firmie oferować ilustracje. 

A jak jest u Was z rysowaniem? 

jak nauczyc sie rysowac

Share-week-2018
najciekawsze-konta-instagram-ilustratorow

To Ci się może spodobać! :)

Przejdź do paska narzędzi