messyhead.pl

blog lifestyle, biznes, uroda, zdrowie

Biznes

Ile wynosi dieta krajowa w 2023?

Ile wynosi dieta krajowa w 2023?

Od 1 stycznia 2023 r. stawki diet krajowych zostały podwyższone. Twój pracodawca często wysyła Cię w podróże służbowe w różne zakątki Polski? Poznaj aktualne stawki diet krajowych – sprawdź, w jakiej wysokości dodatek wpłynie na Twój rachunek bankowy.

Czym jest dieta krajowa i kiedy się ją wypłaca?

Dieta krajowa to termin ściśle związany z podróżami służbowymi. Zarówno pracownicy sfery budżetowej, jak i osoby zatrudnione w sektorze prywatnym mają prawo do dodatkowego świadczenia pieniężnego, którego celem jest pokrycie zwiększonych kosztów wyżywienia w czasie podróży. To właśnie dieta w podróży służbowej. W zależności od docelowego miejsca podróży służbowej wyróżnia się diety krajowe i diety zagraniczne.

Jeżeli często wyjeżdżasz w podróże służbowe, musisz wiedzieć, że przysługuje Ci nie tylko dieta – masz prawo również do zwrotu wydatków. Twój pracodawca powinien zwrócić Ci koszty:

  • przejazdów i dojazdów – w przypadku dojazdów mowa o środkach komunikacji miejscowej;
  • noclegów;
  • pozostałych wydatków – konieczne będzie ich udokumentowanie.

Ile wynosi dieta krajowa od stycznia 2023 roku?

Pracodawca z sektora prywatnego ma pewną swobodę w ustalaniu wysokości diety krajowej, chociaż nie może stosować stawek niższych niż te, które zostały wskazane w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Ile zatem wynoszą minimalne stawki diety krajowej?

Wysokość diety krajowej jest uzależniona od długości podróży służbowej. Stawka wyjściowa to 45 zł za dobę podróży. Przepisy wyraźne rozróżniają sposób wyliczania wysokości diety w przypadku podróży krótszej niż 24 godziny i dłuższej niż dobę.

Jeżeli służbowa delegacja trwa nie dłużej niż dobę, to stawki diety są następujące:

  • do 8 godzin – dieta nie przysługuje;
  • od 8 do 12 godzin – przysługuje 50 proc. diety, zatem 22,50 zł;
  • ponad 12 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości, tj. 45 zł

W przypadku podróży służbowych, które trwają dłużej niż 24 godziny, dieta wynosi:

  • za każdą pełną dobę – przysługuje stawka bazowa, czyli 45 zł;
  • za każdy niepełny dzień delegacji, który trwa do 8 godzin – przysługuje 50 proc. diety, zatem 22,50 zł;
  • za każdy niepełny dzień delegacji, który trwa ponad 8 godzin – przysługuje dieta w pełnej wysokości, tj. 45 zł.

Zastanawiasz się, jak prawidłowo wyliczyć dietę np. za czterodniową podróż służbową, która kończy się o godzinie 14? Odpowiedź znajdziesz tutaj: https://pragmago.pl/porada/diety-krajowe-dla-pracownika-ile-wynosza-i-kiedy-przysluguja/.

Kiedy dieta krajowa może zostać zmniejszona?

Wiele firm inwestuje w rozwój pracowników – wysyła ich na szkolenia podnoszące kwalifikacje, branżowe konferencje i kursy językowe. Często odbywają się one w hotelowych salach konferencyjnych. Wówczas też pracownicy nocują w hotelu oraz mają zapewnione wyżywienie, chociaż nie zawsze całodniowe. Jeżeli pracodawca zapewnia swojemu pracownikowi przynajmniej częściowe bezpłatne wyżywienie, to zostaje zwolniony z konieczności wypłacenia części diety.

Kwotę diety obniża się o:

  • 25 proc. – jeżeli pracodawca zapewnia śniadanie;
  • 50 proc. – gdy pracownik może zjeść bezpłatnie obiad;
  • 25 proc. – jeżeli pracodawca zapewnia kolację.

W praktyce zatem pracownik nie może liczyć na dietę, jeżeli wyjeżdża w kilkudniową podróż służbową, a pracodawca zapewnił mu pełne wyżywienie.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij